شپینو
شپینو
راهنمای مراحل خرید و فروش خودرو ، مراحل خرید اولین خودرو

راهنمای مراحل خرید خودرو

اگر شما قصد خرید اولین ماشین زندگی خود را دارید و تا به حال تجربه خرید و فروش خودرو را نداشته اید حتما به راهنمای مراحل خرید و فروش خودرو که در ادامه برای شما به طور کامل شرح داده ایم توجه و دقت کافی داشته باشید تا بتوانید با خیال راحت و بدون دردسر یک ماشین خوب بخرید.

در گذشته برای خرید خودرو چندین راه وجود داشت که باید کلی وقت صرف می کردیم تا یک خودرو خوب ثبت نام کنیم.یکی از راه ها این بود که به نمایندگی خودروسازها مراجعه می کردیم و کلی در صف منتظر بودیم تا خودرو موردنظر خود را ثبت نام می کردیم یا مستقیم به نمایشگاه های ماشین می رفتیم و خرید خودرو انجام می دادیم. راه دیگر این بود که روزنامه همشهری می خریدیم و در آن به دنبال نیازمندی ها و سپس آگهی های فروش ماشین می گشتیم یا به محل هایی که آخر هفته ها فروشندگان ماشین دست دوم قرار داشتند می رفتیم و ماشین صفر یا کارکرده برحسب بودجه خود خریداری می کردیم.

آگهی های مربوط به خرید و فروش خودرو دست دوم 

اما الان اوضاع کاملا فرق کرده. همه این کارها را می توانیم به صورت اینترنتی انجام دهیم. چه ثبت نام در نمایندگی خودروسازها چه پیدا کردن ماشین صفر یا کارکرده در سایت های ثبت آگهی خودرو که هزینه و زمان رفت و آمد هم بسیار کم شد و به کلی کارهای دیگر هم می شود رسیدگی کرد.

راهنمای مراحل خرید خودرو

در هنگام خرید خودرو باید به بسیاری از موارد دقت کنیم تا از سوء استفاده ها و ترفندهای سودجویان آگاه شویم و بتوانیم خرید ماشین صفر یا کارکرده خوبی را انجام دهیم.  در این مقاله راهنمای مراحل خرید خودرو را برای شما تهیه کردیم که امیدواریم تا آخر بخوانید و با آگاهی بیشتر به خرید خودرو اقدام کنید. این راهنما مراحل خرید خودرو شما را با مرحله به مرحله فرایند خرید خودرو آشنا می کند تا از سایت های خرید و فروش خودرو برای خرید ماشین استفاده کنید.

قصد خرید چه خودرویی را دارید؟

در ابتدا بهتر است اول تصمیم بگیرید که قصد خرید چه نوع ماشینی رو دارید، با توجه به نیاز و کارایی خودرو و مقدار پولی که دارید میتوانید دقیقا مشخص کنید که چه خودرویی بخرید. مشخص کنید که خودرو کارکرده یا دست دوم میخواهید یا خودرو صفر که برای خرید ماشین کارکرد صفر کیلومتر می توانید در سایت نمایندگی خودروسازان ثبت نام کنید. البته این کار معایبی مثل اینکه ممکن است آن خودرویی که شما قصد ثبت نام دارید را در آن زمان ثبت نام نکنند و یا اینکه مهلت ثبت نام محدود باشد یا سایت آن قدر شلوغ باشد که به هر حال نتوانید ثبت نام کنید. برای هر دونوع ماشین چه صفر چه کارکرده می توانید از سایت های آگهی خودرو هم استفاده کنید.

سایت های مختلفی وجود دارند که فروشندگان اطلاعات ماشین خود را چه صفر چه کارکرده به همراه عکس و توضیحات در قالب آگهی ثبت می کنند و می توان به جای صرف زمان و هزینه برای رفتن به مکان هایی که فروش خودرو انجام می دهند، با گوشی موبایل یا کامپیوتر خود وارد سایت هایی همچون شپینو شوید و براساس نیاز خود نوع خودرو و کارکرد و رنگ و … ماشین موردنظر خود را پیدا کنید.

حتما بخوانید : خرید لوازم خانگی برقی دست دوم

در ضمن شما می توانید در صورت تایید مشخصات خودرو و یافتن مورد با فروشندگان آن ها تماس بگیرید و اطلاعات بیشتری از فروشنده درباره ماشین بپرسید. اگر به توافق رسیدید می توانید با فروشنده قرار بگدارید تا ماشین را از نزدیک ببینید و از لحاظ فنی به مکانیک نشان دهید تا از سالم بودن آن مطمئن شوید. البته درمورد خودرو صفر نیازی به مورد آخر نمی باشد.

بعد از انتخاب خودرو موردنظر خود چه اقدامی انجام دهیم؟

وقتی خودرو خود را در سایت های اینترنتی انتخاب کردید و مطمئن شدید با فروشنده آن تماس بگیرید و با هم قرار گذارید تا از سلامت فنی و ظاهری خودرو مظمئن شوید. می توانید در صورت داشتن گواهینامه دوری با ماشین بزنید و آن را تست کنید. برای اظمینان لازم در زمینه سلامت فنی خودرو اگر تخصصی در زمینه ماشین ندارید بهتر است به یک کارشناس فنی ماشین آن را نشان دهید. همچنین برای اطمینان از سلامت بدنه و اطلاع از سوابق تصادف ماشین آن را به کارشناس بدنه هم نشان دهید تا آگهی لازم در مورد سوابق صافکاری یا رنگ شدگی ماشین به دست آورید.

مراحل نقل و انتقال خودرو ، تعویض پلاک ماشین ، قولنامه و مبایعه نامه خودرو

اگر کارشناس آشنا سراغ دارید ماشین را پیش او ببرید اما اگر مکانیک مطمئن نمی شناسید، سایت های اینترنتی وجود دارند که شما درخواست میدهید و کارشناس ماشین را همراه شما سر قرار می فرستندتا صفر تا صد خودرو را بررسی کند و همچنین کارشناس به شما راهنمایی می کند که این ماشین چقدر می ارزد تا شما با خیال راحتتر خرید خود را انجام دهید.

تنظیم قولنامه یا قرارداد در مراحل خرید خودرو

یکی از مراحل خرید خودرو این است که پس از قطعی شدن تصمیم برای خرید خودرو و تایید سلامت فنی و بدنه ماشین دو طرف معامله بین یک دیگر قراردادی می نویسند که خرید خودرو مکتوب کنند. در قولنامه ماشین مواردی همچون نام و نام خانوادگی خریدار و فروشنده و کدملی و شماره تلفن و آدرس دقیق دوطرف معامله یعنی خریدار و فروشنده و قیمت توافقی و اطلاعات دقیق کارت ماشین و جزئیات خودرو مثل مدل و رنگ و کارکرد و … ذکر می شود.

شما می توانید این قرارداد و قولنامه را به صورت دستی بین دو طرف تنظیم کنید یا می توانید به نمایشگاه ماشین یا دفتر اسناد رسمی مراجعه کنید تا به صورت رسمی قولنامه خودرو شما را تنظیم کنند.

مبلغی هم به عنوان بیعانه از طرف خریدار به فروشنده داده می شود تا معامله منعقد شود.

مراجعه به مراکز تعویض پلاک

در مراکز تعویض پلاک ، از فروشنده فک پلاک می شود و پلاک به نام خریدار نصب می شود. مدارک مورد نیاز برای مراجعه به مرکز تعویض پلاک شامل اصل مدارک هویتی مثل شناسنامه و کارت ملی ، مدارک ماشین مثل سند برگ سبز و کارت ماشین و… ، برگه عدم خلافی خودرو ، بیمه نامه خودرو و مدارک احراز هویت خریدار و محل سکونت خریدار و… می باشد.

مراجعه به دفتر اسناد رسمی و انتقال رسمی سند خودرو

برای انتقال سند باید مدارکی همچون مبایعه نامه، اصل مدارک شناسایی، تاییدیه نقل و انتقال خودرو، برگ سبز جدید خودرو، برگ کمپانی، برگ مفاصا حساب پرداختی عوارض سالانه شهری، کارت سوخت و بیمه نامه شخص ثالث همراهتان باشد.

تسویه حساب معامله هم باید پیش از امضای سند و در حضور سردفتر اسناد رسمی انجام شود تا برای طرفین مشکلی بوجود نیاید و سند رسمی و قانونی به نام خریدار ثبت شود.

در خرید و فروش خودرو بهتر است به موارد بالا حتما دقت کنید تا در معامله دچار مشکل نشوید. بهتر است به صورت وکالتی نیز معامله نکنید تا از عواقب بعدی در امان باشید ولی اگر مجبور شدید حتما با وکیل خوب و باتجربه مشورت کنید.

ثبت رایگان آگهی برای فروش خودرو

در این مقاله با راهنمای مرحله به مرحله خرید و فروش خودرو آشنا شدیم. برای نقل و انتقال خودرو لازم است حتما به نکات و مراحل خرید خودرو فوق دقت کنید تا خودرو خود را باتوجه به نیاز و بودجه خود خریداری کنید.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *