شپینو
شپینو
تمیز کردن اسپیلت

آموزش سرویس و نظافت کولر‌گازی

آموزش سرویس و نظافت کولر‌گازی بسیار مهم است. کولر گازی، در حالتی که پره‌ها، فیلترها و کویل های تمیزی داشته باشد، بسیار با کیفیت‌تر و بهتر عمل می‌کند و جریان هوای مناسب‌تری نسبت به محیط ایجاد می‌کند.

هنگامی که احساس می‌کنید کیفیت هوای خنک یا گرم نشات گرفته از کولر اسپیلت، مانند قبل نیست، وقت شستشوی درست و اصولی پنل کولر گازی شماست. با کمک این مطلب می‌توانید بدون پرداخت هزینه برای سرویس کولر اسپیلت، خودتان تمام اجزاء پنل داخلی کولر اسپیلت را تمیز کنید و شاهد تاثیر آن بر کیفیت عملکرد کولر گازی خود باشید.

حتما بخوانید: خرید لوازم خانگی برقی دست دوم

ما در این مقاله قصد داریم به منظور آموزش شما در خصوص نگه‌داری صحیح دستگاه‌های کولر‌گازی نکاتی که که موجب بهره‌وری و افزایش طول عمر دستگاه و همچنین کاهش مصرف برق می‌شود را ارائه نماییم.

تمیز کردن کولرگازی

آموزش سرویس و نظافت کولر‌گازی

2 عامل مهم در کار‌کرد بهینه دستگاه وجود دارد. عامل اول ظرفیت‌سنجی محصول و محیط قبل از خرید و نصب دستگاه کولر‌گازی می‌باشد که مهمترین آنها عبارتند از:متراژ و کاربری محیط،شمالی یا جنوبی بودن ساختمان و طبقه واحد مورد نظر.مطمئن‌ترین راه برای آگاهی و اطلاع از ظرفیت واحد مسکونی یا اداری مورد نظر شما،تماس با بخش پشتیبانی دستگاه کولر‌کازی می‌باشد.

عامل دوم توجه به سرویس دوره‌ای یا نظافت دستگاه پس از نصب می‌باشد. توجه فرمایید که بهره‌وری حداکثری از دستگاه زمانی امکان‌پذیر است که این سرویس به صورت دوره‌ای و متناوب با میزان آلایندگی محیط انجام شود.

توصیه می‌شود سرویس یونیت خارجی هر 3 ماه یکبار و سرویس پنل داخلی ماهی یکبار انجام شود. توجه داشته باشید قبل از شروع انجام کار می‌بایست جهت حفظ موارد ایمنی برق اصلی دستگاه قطع شود.

طراحی پنل‌های اصلی کولرگازی شامل دو گروه اصلی می‌باشد.توجه فرمایید در مدل‌های مدرن کولرگازی (3 وجهی) فیلتر هوا در قسمت بالایی دستگاه قرار گرفته و در مدل‌های کلاسیک کولرگازی، این فیلتر در قسمت زیر درب قاب پنل قرار گرفته است.

کولر گازی مدرن 3 وجهی

شستشوی فیلتر هوای پنل‌های کولرگازی‌های مدرن ( 3 وجهی)

برای جداکردن فیلتر هوا در این مدل ابتدا قاب دستگاه را به سمت بالا بکشید تا فیلتر هوا از محل خود خارج شود. جهت تمیز کردن فیلتر هوا،آن را می‌توانید با آب شستشو دهید. توجه داشته باشید پس از شستشو برای خشک کردن فیلتر هرگز آن را در معرض مستقیم نور آفتاب قرار ندهید.

همچنین میتوانید تا خشک شدن فیلتر هوا جهت تمیز کردن سطح پنل از دستمال مرطوب استفاده نمایید. برای قرار دادن مجدد فیلتر هوا در محل خود ابتدا قسمت بالایی و سپس قسمت پایینی را در محل خود جا بزنید.

شستشوی فیلتر هوای پنل‌های کولرگازی کلاسیک

برای جداکردن پنل‌های طرح کلاسیک ابتدا دو طرف درب قاب را گرفته و سپس آن را به آرامی به سمت خود بکشید و بعد به سمت بالا هدایت کنید. طریقه شستشوی فیلتر هوای این مدل دستگاه همانند فیلتر قبلی می‌باشد.

بعد از شستشوی فیلتر برای بستن مجدد درب قاب پنل،ابتدا باید قسمت بالای قاب را جا زده و سپس قسمت میانی را در محل خارهای خود قرار دهید و در پایان با استفاده از یک دستمال مرطوب سطح پنل را تمیز کنید.

پس از شستشوی فیلترهای هوا ی کولرگازی،حالا باید سنسور کولر را بیرون کشیده، آن را تمیز کنید و در نهایت به جای خودش برگردانید. سنسور کولر گازی، وظیفه‌ چک کردن دمای محیط را داشته و به برد، فرمان روشن و خاموش شدن خودکار کولر گازی را می‌دهد. اگر این سنسور کثیف باشد به دلیل فرمان اشتباه به برد، در سیستم کولر گازی اختلال ایجاد می‌شود.

فیلتر هوای اسپیلت

شستن کویل های پنل داخلی در آموزش سرویس و نظافت کولر‌گازی

این کویل های مانند رادیاتور ماشین عمل می‌کنند و همیشه باید تمیز باشند تا با هوای محیط به ‌خوبی ارتباط برقرار کنند و سرما را از کویل‌ها به هوای اتاق منتقل کنند.برای شستشوی کویل‌های کولر گازی، می‌توانید به وسیله یک آب‌پاش (شیشه‌شوی) به کویل‌ها آب بپاشید تا زمانی که کاملا خیس شوند. س‍‍پس یک برس نرم یا مسواک را به صورت عمودی روی کویل‌های کولر گازی بکشید تا پرز و گرد و خاک آن تمیز شود.

در نظر داشته باشید که اگر کولر گازی در نزدیکی آشپزخانه نصب شده باشد، کویل‌های آن به دلیل گرما و پخت و پز چرب شده و با آب و برس کشیدن ساده تمیز نمی‌شوند.

حتما بخوانید: با خرید لوازم دست دوم اون چیزی که فکرشم نمیکردی بخر!!

در این صورت باید یک اسپری گاز پاک‌کن تهیه کنید. این اسپری‌ها برای تمیز کردن اجاق گاز از چربی، مناسب و در تمام فروشگاه‌ها موجود هستند. بعد از تهیه این اسپری، آن را روی کویل های کولر گازی بپاشید تا کف کند سپس یک ساعت زمان بدهید تا چربی‌ها شسته و نرم شوند.

بعد از این یک ساعت به وسیله شیشه‌شوی، آب را روی آن اسپری کرده و با یک مسواک یا برس نرم آن را تمیز کنید تا براق و پاک شود، این کار در بلا رفتن راندمان کولر گازی، نقش بسیار موثری دارد.به علاوه، راه دومی هم برای شستشوی پنل کولر گازی وجود دارد؛ استفاده از بخارشوی.

به جای اسپری کردن آب و برس کشیدن می‌توانید با بخارشوی، پنل کولر گازی را تمیز کنید. در مورد شستن کویل های چربی گرفته، قبل از بخارشوی، از اسپری گاز پاک‌کن استفاده کنید و بعد از یک ساعت که این اسپری، چربی‌ها را نرم کرد، با دستگاه بخارشوی آن را تمیز و براق کنید

 

شستشوی کندانسور یونیت خارجی کولرگازی

سرویس یونیت خارجی کولرهای گازی به علت اینکه در معرض آلودگی محیطی مثل گرد و غبار و ذرات آلاینده قرار دارد از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد. قبل از شستشوی یونیت خارجی جهت حفظ موارد ایمنی،حتما برق اصلی دستگاه را قطع کنید.

توجه فرمایید برای شستشوی کندانسور باید از 10 سانتی‌متر پایین‌تر از قسمت بالایی دستگاه به وسیله شلنگ آب و با فشار متوسط، پره‌های کندانسور شسته شود . توجه داشته باشید که پس از اتمام شستشوی کندانسور جهت حفظ موارد ایمنی تا خشک شدن کامل کندانسور از اتصال مجدد دستگاه به برق خودداری نمایید.

شستشوی کندانسور چه تاثیری دارد؟شستشوی پنل خارجی کولر گازی در سرمادهی ، راندمان کولر و کم شدن مصرف برق شما تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت.

بعد از شستشوی کندانسور کولر گازی چه زمانی می توان کولر را روشن کرد؟

با این راهنما گوشی دست دوم خود را بفروشید: راهنمای فروش کالای دست دوم

بعد از اتمام شستشو بهتر است تا یک الی دو ساعت کولر را روشن نکنید بعد از گذشت این زمان می توانید کولر را روشن نمایید و از سرمای رضایت بخش آن لذت ببرید. با این اقدامات نه چندان سخت و سرویس اسپیلت توانسته اید علاوه بر داشتن سرمایشی مطلوب، در هزینه های برق و تعمیرات کولر خود صرفه جویی قابل توجهی کرده باشید.

شستن کویل-کندانسور کولر

نکات مهم در فرایند تمیز کردن کولر گازی و آموزش سرویس و نظافت کولر‌گازی

در تمیز کردن پنل داخلی کولر‌ گازی، حتماً قسمت برقی پنل را خوب با پلاستیک بپوشانید و دقت داشته باشید که این قسمت نباید به هیچ وجه خیس شود.

برای تمیز کردن کویل یا قسمت رادیات مانند کولر‌ گازی سعی کنید از پارچه‌های مخصوص و فرچه‌های نرم استفاده کنید.

قبل از برگرداندن فیلتر‌ها حتماً از خشک شدن آن‌ها مطمئن شوید.

از اعمال فشار و حرکات غیر ضروری حین تمیز کردن کولر‌ گازی خودداری کنید.

از قرارگیری صحیح و محکم قطعات اطمینان حاصل کنید.

قبل از بستن کامل قاب از سالم بودن سیم‌ها و اتصالات اطمینان حاصل کنید.

بعد از تمیز کردن پنل داخلی کولر گازی حتماً مسیر تخلیه آب کولر بررسی شود.

نحوه باز کردن دریچه‌های کولر با هم تفاوت‌هایی دارند و سعی کنید حتماً دفترچه راهنمای کولر را مطالعه کنید.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *