شپینو
شپینو
برای خرید آپارتمان در تهران به چه نکاتی توجه کنیم ، خرید خانه در تهران و شهرهای ایران

برای خرید آپارتمان در تهران به چه نکاتی توجه کنیم

خرید آپارتمان یا ملک یکی از تصمیمات اساسی و مهم است که معمولا هر شخص یا خانواده ای در طول زندگی خود می گیرد. برای خرید آپارتمان لازم است معیارهایی را در نظر داشته باشید و به نکاتی توجه کنید. اگر قصد دارید در کلان شهرها و شهرهای بزرگ مثل تهران اقدام به خرید خانه کنید و تجربه چندانی در زمینه خرید خانه ندارید، می توانید با افراد کارشناس در زمینه امور املاک مشورت نمایید. خرید خانه و خرید آپارتمان در تهران بدون کسب اطلاعات کافی و لازم در زمینه امور املاک و مسکن وبدون مشورت با کارشناس ملکی ممکن است ریسک بزرگی به شمار آید، چون شما پس از مدت زمان زیادی توانسته اید پول خرید خانه را جمع آوری کنید و باید با این پولی که دارید بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید و اقدام درستی انجام دهید. در این مقاله قصد داریم که راهنمای خرید خانه در تهران و اینکه برای خرید آپارتمان در تهران به چه نکاتی توجه کنیم را برای شما شرح دهیم.

در بازار املاک و معاملات کسانی هستند که ممکن است به اصطلاح پول شما را بالا بکشند. افراد سودجویی که دنبال کلاهبرداری از افراد ناآگاه و بدون تجربه در زمینه معاملات و املاک هستند، آپارتمانی به شما تحویل می دهند که پر از دردسر می باشد و خسارات جبران ناپذیری به شما می زنند.

ثبت رایگان آگهی در شپینو

لذا بهتر است فاکتورهایی را در هنگام خرید آپارتمان در تهران و یا کلان شهرهایی مانند تهران مدنظر خود قرار دهید. این فاکتورها مستقیما بر قیمت خانه و آپارتمان و امنیت و آرامش و آسایش شما تاثیر می گذارند.

نکات مهم در خرید آپارتمان

بررسی منطقه در خرید آپارتمان در تهران از نظر جغرافیایی

یکی از مهم ترین فاکتورهایی که برای خرید آپارتمان در تهران باید بررسی شود این است که آپارتمان در چه منطقه ای از شهر قرار دارد. هر منطقه ای از شهر تهران مزایا و معایبی دارد که ابتدا باید اولویت های خود را مشخص کنید و براساس نیاز ها و شرایطی که دارید منطقه موردنظر خود را انتخاب کنید سپس برای خرید آپارتمان اقدام نمایید.

البته یکی از عوامل انتخاب منطقه زندگی ، به میزان بودجه ای که برای خرید آپارتمان اختصاص داده اید وابسته است و باید حدود قیمت آپارتمان در مناطق مختلف تهران را جستجو و تحقیق کنید تا بتوانید متناسب با بودجه خود خانه مناسبی را در محله مناسب و دلخواه انتخاب کنید.

برای اینکه با چالش های در زمینه تفاوت قیمت خانه در مناطق مختلف تهران مواجه نشوید می توانید از کارشناس املاک مشاوره بگیرید یا از طریق سایت های آگهی خرید و فروش خانه با اعمال فیلتر های مختلف خانه موردنظر در منطقه موردنظر را پیدا کنید و با یک تماس از قیمت آن منطقه اطلاع پیدا کنید.

بررسی امکانات خدماتی و رفاهی هنگام خرید آپارتمان در تهران

بعد از تصمیم گیری در مورد منطقه آپارتمان نکته بعدی این است که منطقه را از نظر وجود مراکز و مکان های رفاهی و خدماتی از قبیل مدرسه ، بیمارستان و درمانگاه ، داروخانه ، بانک ، فروشگاه های موادغذایی ، مراکز خرید و … بررسی کنید. اگر در خانه فرد تحت مراقبت پزشکی و یا حساس به آلودگی و سرو صدا دارید بهتر است در نزدیکی خانه اتوبان یا مناطق پر رفت و آمد و منطقه ای که آلودگی صوتی زیادی دارد نباشد تا آسایش شما برهم نخورد. همچنین در ساعات اوج ترافیک میزان ازدحام و شلوغی در اطراف خانه را بررسی کنید.

همچینین اگر شما از وسایل حمل و نقل عمومی برای رفت و آمد به محل کار خود استفاده می کنید بهتر است میزان دسترسی به آن ها را بررسی کنید و همچنین فاصله محل کار تا خانه را ارزیابی کنید. اگر برای رفت و آمد از خودروی شخصی استفاده می کنید منطقه را از نظر طرح ترافیک نیز بررسی کنید. اهمیت این موضوع پس از مدتی که بنا بر هر مسئله ای پیش می آید مشخص می شود.

بررسی میزان آلودگی آب و هوای منطقه در هنگام خرید خانه در تهران

آلودگی هوا در کلان شهرها و شهرهای بزرگ مخصوصا تهران یک مشکل بزرگ است که ممکن است میزان کم و زیاد آن در هر منطقه ای از شهر متفاوت باشد که بستگی به میزان جمعیت ساکن در آن منطقه دارد. اگر در یکی از اعضای خانواده فردی که مشکل تنفسی یا حساسیت دارد یا از شدت آلودگی سردرد می گیرد بهتر است محلی را برای خرید آپارتمان در تهران انتخاب کنید که حداقل میزان آلودگی را داشته باشد.

سهولت در رفت و آمد به خانه و آپارتمان

اگر شما از جمله افرادی هستید که زیاد با ماشین و خودروی شخصی خود رفت و آمد می کنید باید به این نکته که آپارتمان در خیابان های یک طرفه و یا کوچه بن بست یا باریک و عرض کم و یا مناطقی که اکثر ادارات و مراکز تجاری و اداری در آن قرار دارند و در ساعاتی ترافیک سنگین دارند وجود نداشته باشد، دقت کنید.

میزان نظم و آرامش آپارتمان و بررسی همسایه ها

هنگام خرید آپارتمان در تهران یکی از مسائلی که افراد باید مورد بررسی قرار دهند، اهالی محل و مخصوصا ساکنین آپارتمان تا چه میزان بافرهنگ و اصیل هستند و با سطح عقاید و فرهنگ ما سازگار هستند. آیا فرهنگ آپارتمان نشینی دارند یا نه؟ درست است که فضای داخل آپارتمان اختیاری است و هر کس مطابق نظر و سلیقه خود می تواند رفتار کند ولی از نظر مشاعات یا موارد مشترک مثل فضای پارکینگ یا راه پله ها و آسانسور و… افراد ساکن در آپارتمان باید مورد توجه قرار گیرند.

هر چه تعداد واحدهای آپارتمان و تعداد واحدهای در یک طبقه کمتر باشد بهتر است. پس در صورت امکان همسایه ها و کسانی که در مجاورت واحد موردنظر شما هستند را شناسایی کنید تا از دردسرهای بعدی جلوگیری کنید و بتوانید با آسایش در آن جا زندگی کنید.

امتیازات آپارتمان تفکیک شده

امتیازات آپارتمان یکی دیگر از نکاتی است که باید هنگام خرید آپارتمان در تهران مورد توجه قرار گیرد. تمامی امتیازات آپارتمان اعم از آب واحد، برق آپارتمان ، گاز آپارتمان و… باید از هم جدا و تفکیک شده باشند. در غیر این صورت ممکن است مشکلات زیادی در هنگام حساب و کتاب برای رداخت قبوض به وجود آید.

سال ساخت آپارتمان

هنگام خرید آپارتمان در تهارن به سال ساخت اهمیت دهید. عددی که به عنوان سال ساخت در سند یا پایانکار یک آپارتمان نوشته شده ممکن است واقعی نباشد، چون احتمال دارد مدت زمان زیادی پس از ساخت ملک سند یا پایانکار را گرفته باشد. اگر قصد سرمایه گذاری و ساخت خانه کلنگی یا سال ساخت بسیار زیاد را ندارید از خرید خانه کلنگی صرف نظر کنید.

نورگیر بودن آپارتمان

سعی کنید برای خرید آپارتمان در تهران یکی از اولین معیارهای خرید خانه را نورگیر بودن ساختمان قرار دهید. در خانه های آپارتمانی در شهری مثل تهران تاریک بودن فضای نشیمن و پذیرایی یا آشپزخانه اصلا جالب نیست و باعث دلگیر شدن خانه می شود. علاوه بر آن بر هزینه برق مصرفی نیز تاثیر می گذارد و مجبور هستید در طی روز از برق برای روشنایی فضا استفاده کنید.

قرار نگرفتن محل آپارتمان روی گسل

باید استحکام ساختمان و رعایت استانداردهای ایمنی و لازم در ساخت و ساز را بررسی کنید. در تهران بررسی این مسئله که ساختمان در مجاورت یا روی گسل نباشد بسیار مسئله مهمی است.

بررسی سیستم گرمایشی خانه قبل از خرید آپارتمان در تهران

امروزه اکثر خانه ها برای سیستم گرمایشی از پکیج ها و شوفاژها استفاده می کنند ولی هنوز هم خانه هایی وجود دارند که از موتورخانه ها به عنوان سیستم گرمایشی استفاده می کنند. حتما قبل از خرید خانه سیستم گرمایشی را تست و امتحان کنید که سالم باشد و فرسودگی و خرابی آن دردسرساز نشود. چون در فصل های سرد سال ممکن است آسیب زیادی وارد کند و تعمیر سیستم گرمایشی هزینه زیادی برای شما به بار آورد.

نکات مربوط به معامله خانه

دریافت کد رهگیری از بنگاه معاملاتی هنگام خرید آپارتمان در تهران

در هنگام خرید آپارتمان در تهران یا شهرهای دیگر ایران حتما دقت کنید از بنگاه معملاتی کد رهگیری دریافت کنید. کد رهگیری خرید خانه باعث می شود شخص فروشنده نتواند واحد آپارتمان را به شخص دیگری بفروشد یا واگذار کند.

نکات مربوط به معامله خانه ، دریافت کد رهگیری از بنگاه معاملاتی هنگام خرید آپارتمان در تهران

هزینه های جانبی خرید آپارتمان

زمانی که شما آپارتمان یا خانه ای را می خرید باید در هنگام محاسبه هزینه برای خرید آپارتمان علاوه بر خود هزینه آپارتمان به هزینه های جانبی نیز دقت داشته باشید. هزینه های احتمال مانند:

 • هزینه ثبت سند
 • هزینه پایان کار
 • هزینه مالیات و عوارض ساختمان
 • هزینه کمیسیون بنگاه معاملات براساس متراژ خانه
 • هزینه دفتر ثبت اسناد

رویت سند و تطابق آن هنگام خرید آپارتمان در تهران

توجه داشته باشید قبل از خرید آپارتمان در تهران سند را با مشخصات و حدود اربعه آپارتمان تطبیق دهید و در مورد هرگونه تفاوت کنجکاو باشید و از فروشنده پرس و جو کنید و در رودروایسی با فروشنده قرار نگیرید. همچنین مشخصات هویتی فروشنده را با مالک سند مقایسه نمایید و با اصل مدارک تطابق دهید و اگر شخص فروشنده از طرف مالک اصلی وکالت دارد حتما بررسی کنید که این وکالت از نوع وکالت فروش باشد و بعلاوه تاریخ وکالت منقضی نشده باشد و هنوز اعتبار داشته باشد.

بدون شک موارد مهم برای خرید آپارتمان در تهران به همین تعداد محدود نمی‌شوند و ممکن است در مناطق مختلف مسائل کوچک و بزرگ زیادی بر روی تصمیم شما اثرگذار باشند. در ادامه مهم‌ترین مسائل مطرح برای خرید آپارتمان را بررسی می‌کنیم:

 • قرارگرفتن آپارتمان در کنار خیابان‌ و اتوبان باعث آلودگی صوتی و آلودگی هوا می‌شود.
 • بررسی میزان دسترس‌پذیر بودن مکان‌های خدماتی و فروشگاهی
 • در هر طبقه از آپارتمان بهتر است درهای ورودی روبروی هم و مزاحم نباشند.
 • اهمیت کیفیت ساخت آسانسور و راه‌پله‌ها و ساخت آپارتمان
 • محل قرارگیری پارکینگ و انباری و میزان فضای اختصاص داده شده به آن‌ها
 • انتخاب طبقات میانی برای سکونت
 • جدا بودن امتیازات آب، برق و گاز را مدنظر قرار داده و ایمنی انشعابات را کنترل کنید.
 • استحکام و زیبایی نمای آپارتمان
 • میزان نورگیر بودن آپارتمان
 • اهمیت عایق‌های صدا، رطوبت و حرارتی در آپارتمان‌ها
 • قدرالسهم زمین آپارتمان یکی از نکته‌های خرید است که اهمیت بسیاری در خرید آپارتمان در تهران دارد.
 • روشن بودن مراحل پرداخت پول به فروشنده
اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *